Home » Zábava » Konopí je užitečná a kontroverzní rostlina zároveň

Konopí je užitečná a kontroverzní rostlina zároveň

Rostliny konopí se staly snad nejkontroverznějšími rostlinami vůbec, alespoň pokud jde o střední Evropu. Nejdříve byly zavrženy na základě toho, že obsahují nebezpečné halucinogenní látky v podobě alkaloidů a kannabinolů, posléze byl jejich zákaz rozvolněn a bylo umožněno legální pěstování technického konopí, které je vyšlechtěno tak, aby byl obsah sporných látek co nejmenší, ovšem jiné, pozitivní vlastnosti zůstaly na scéně.

bylina

Úplný zákaz veškerého konopí by totiž znamenal, že bychom se připravili o jeho nepopiratelně výhodné vlastnosti a možnosti využití v oblasti farmaceutického, potravinářského, a především textilního průmyslu. Nyní se z konopí vyjma velice účinných mastí, krémů a olejů vyrábějí také provazy a lana z jeho vláken. Nicméně pravda je, že obliba využití v textilním průmyslu stoupá a osevní plochy technického konopí rostou. Na trhu už tak můžeme narazit i na oděvy a boty z konopných vláken, které v České republice zažívají svůj oprávněný comeback.

Konopí jako oblíbená surovina pro výrobu drog
Samostatnou kapitolou je využité konopí pro rekreační účely. Konkrétně se jedná o obsah účinných halucinogenních látek v podobě alkaloidů, a především kannabinolu, který žádná jiná rostlina na světě neobsahuje. Z konopí se tak vyrábějí dobře známé a poměrně populární drogy jako je marihuana a mnohem silnější a nebezpečnější hašiš.

plevel

Pěstitele zákaz neodradil
I přesto, že pěstování rekreačního konopí, výroba drog a jejich distribuce může pěstitele přivést až do vězení, tak to vypadá, že mnoho pěstitelů rekreačního konopí, tedy rostlin s vysokým obsahem halucinogenů, si z takového postihu nic nedělá. Poptávka po feminizovaných semenech konopí, tedy těch, ze kterých se vyvine samičí rostlina, mezi lidmi roste a různé obchody se předhánějí ve svých nabídkách. A je zřejmé, že zákaz pěstování konopí jeho popularitu jen zvýšil.

5/5 - (2 votes)